Zápisník cestovatele Viera Events: 10 postřehů z Říma

Památník Vittorio Emanuele II.

Památník Vittorio Emanuele II.

Protože my ve Viera Events hodně cestujeme sami, ale i s klienty v rámci našich zahraničních incentiv, rozhodli jsme se vždy z každého navštíveného místa/města sepsat 10 nejzajímavějších postřehů

1: Lokalita Trastevere (znamená doslova za řekou Tevere – myšleno od historického centra)
- překrásná část města (něco jako pražské Vinohrady), která stojí za prozkoumání.

2: Památník Vittorio Emanuele II. – v angličtině se mu říká „the Typewrite“ – psací stroj, ale Italové ho hanlivě nazývají anglická polévka, svatební koláč, nebo falešný zub – stavba této příliš pompézní budovy zničila část historického vrcholku Kapitol a středověké části v okolí.

3: Katedrála Svatého Petra – náš pocit byl velmi zajímavý – spíše než pocity dokonalosti stavby a obdivu k celé římsko-katolické církvi v nás tato obří stavba se zlatými doplňky vyvolávala spíše negativní pocity jakéhosi strachu a přílišné jednostranné moci této instituce.

4: Barevným hitem tohoto léta je žlutá a zlatá – odráží se ve všem – v oblečení, doplňcích (kabelky, boty, šperky, tretky), v květinách, nábytku i autech.

Gladiátorské sandálky

Gladiátorské sandálky

5: Gladiátorské sandálky a gladiátorky na vysokých podpadcích vám nesmí chybět ve vašem botníku – existují ve všech stylových, materiálových i barevných variacích, pohodlné bez podpatku nebo svůdné sexy na 15ti cm jehlách.

6: Velké značkové sluneční brýle – v Itálii vždycky byly, jsou a budou neoddělitelnou součástí image. Jen bych zakázala nosit tyto brýle členům policejních útvarů Polizia Italia a Carabinieri – pózující policisté na ulicích ve velkých drahých brýlích nevypadají, že by vás ochránili, navíc, kdyby měli začít utíkat za zlodějem, raděj by se rozhodli pro ochranu svých brýlí, než okradeného. Protože jak zní důležitá rada od Itala: pokud si chcete brýle sundat z očí, musíte si je buď posunout na hlavu, nebo uložit do stejně drahého pouzdra – jen tak své drahé skvosty ochráníte…

7: Jídlo v Římě a speciality římského regionu Lazio nejsou zdaleka tak dobré, jako na jihu Itálie, obzvláště kolem Neapole a na Sicílii. Saltimbocca (maso zamotané v šunce) je sice velmi chutné a frutti di mare (mořské plody) jsou čerstvé, ale i v té nejvíce „domácí“ restauraci v Římě není jídlo děláno s takovou láskou jako na jihu Itálie, kde jídlo je jedna z nejdůležitějších součástí života. Prostě Řím už je velké, rychlé město..

Katedrála Svatého Petra

Katedrála Svatého Petra

8: Městská autobusová doprava Řím je katastrofální - autobusy jezdí špatně označeny, neexistují jízdní řády (pouze ranní začátek a noční konec linky), zastávky nejsou dobře značeny a vevnitř neslyšíte hlášení jmen zastávek, nebo přístroj nefunguje – vybíháte tedy na každé zastávce ven a mácháním rukou se snažíte zjistit, kde jste a často na zastávku přijede autobus, který tam nemá co dělat a není na své trase.
Řím má také tramvaje, které nejezdí v historickém centru, ty ale nejsou o nic lepší a čistší než autobusy a také má 2 linky metra. Metro je spolehlivé, ale nehorázně špinavé a zapáchající.

9: Noční doprava je noční můrou – 3 autobusy přijedou ve stejnou dobu a pak hodinu nic, autobusy jsou neoznačeny a přijíždí, jak se jim zachce a kdy se jim zachce. Rada: vemte si taxi (ty vám zavolají např. z baru nebo restaurace, na ulici těžko taxi chytnete, prostě tady moc nejezdí) nebo choďte pěšky, nebo se připravte na noční římské dobrodružství v autobusech.

10: Imigranti vs. Italové – busy a tramvaje používají především imigranti. Italové mají svá auta a scootery a tráví den v dopravních zácpách = hezká výmluva na pozdní příchody do práce.

Leave a Reply

 

 

 

You can use these HTML tags

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>